Kategórie
Cviky a šport

10 dôvodov prečo začať šprintovať

Šprintovanie vyžaduje, aby ste na krátky čas bežali tak rýchlo, ako vládzete. Tým pádom patrí medzi najnamáhavejšie spôsoby cvičenia. Vyložená námaha sa však rozhodne oplatí. Neveríte?

10 dôvodov prečo začať šprintovať

1. Ušetríte čas
Namiesto 45-60 minút, ktoré by vás stál pomalý, vytrvalostný beh, si vystačíte s menej ako polovicou. Celkom postačí 20-25 minút – včítane prestávok medzi jednotlivými šprintmi.

2. Rýchlejšie sa zbavíte tuku
Iste, dvadsať minút, v ktorých absolvujete niekoľko fáz výbušného, rýchleho behu, spáli menej kalórií ako povedzme deväťdesiat minút vytrvalostného joggingu. Ale to vôbec nevadí. Šprintovanie má totiž na spaľovanie kalórií dlhotrvajúci účinok. Vyvolá zvýšenie bazálneho metabolizmu, v dôsledku čoho bude vaše telo dva až tri dni na svoj základný chod míňať podstatne viac energie než obvykle. To znamená, že ak by ste chceli schudnúť povedzme päť kilogramov tuku, oveľa rýchlejšie sa vám to podarí, pokiaľ namiesto vytrvalostného behu trikrát či štyrikrát do týždňa zaradíte šprinty.

3. Znížite riziko poškodenia kĺbov
Úplne postačí, ak v jednej tréningovej jednotke šprintov pobežíte celkovo asi 4-7 minút. Oproti vytrvalostnému 45-minútovému joggingu je to podstatne menej. Nuž a podstatne kratší beh znamená podstatne nižšiu záťaž na kĺby. Túto skutočnosť ocenia nielen starší ľudia ale aj tí z nás, ktorí majú pár kíl navyše.

4. Zapojíte svaly celého tela
Kým pomalý, vytrvalostný beh aktivuje zväčša len svaly dolných končatín, šprintovanie intenzívne zapája taktiež všetky veľké svalové skupiny hornej polovice tela, od hrudného svalstva cez chrbtové a brušné svalstvo až po svalstvo pliec a ramien.

5. Vytvarujete si celú postavu
Vygúglite si obrázky bežkýň maratónov. A teraz šprintérok. Ktorý typ postavy sa vám páči viac? Žiaden strach, nemusíte byť súťažná šprintéra. Už aj rekreačné šprintovanie vám dokáže spevniť ramená a vyformovať nohy a zadok.

6. Nadopujete sa endorfínmi
Krátky, intenzívny tréning vedie ku výraznému zvýšeniu hladiny endorfínov. V praxi to znamená, že za dvadsať či dvadsaťpäť minút šprintovania si zadovážite euforický stav, ktorý môže pretrvať niekoľko hodín.

7. Získate celkovú zdatnosť
Pravidelným šprintovaním nezlepšíte len rýchlosť a výdrž pri krátkych, výbušných behoch. Vaše telo sa naučí prijímať viac kyslíka a efektívnejšie ho využívať, takže si nepriamo zlepšíte vytrvalosť aj pri menej intenzívnej záťaži. A čo je nemenej dôležité, zvýši sa vaša sila, ktorá by v dôsledku vytrvalostného tréningu klesala.

8. Podporíte celkové zdravie
Oproti vytrvalostnému behu majú šprinty blahodarnejší vplyv na naše srdce a taktiež pomáhajú znižovať krvný tlaku. A to nie je všetko. Zvyšujú citlivosť na inzulín. V praxi to okrem mnohého iného znamená, že sacharidy, ktoré prijmete, sa s väčšou pravdepodobnosťou stanú energickou zásobou tela – glykogénom ako podkožným tukom.

9. Zbystríte myseľ
Akékoľvek pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na naše kognitívne schopnosti. Najlepšie je na tom práve šprint a iné typy intervalového cvičenia, ktoré zároveň predchádzajú depresii.

10. Získate oceľovú vôľu
Šprinty sú ťažké. V každej tréningovej jednotke opakovane zápolíte s úplným vyčerpaním a potácate sa na pokraji fyzických síl. Ibaže ak skutočne chcete dosiahnuť všetky benefity šprintovania, potom sa na túto krátku, ale intenzívnu tortúru musíte odhodlať znova a znova. Spočiatku to bude možno ťažké. No zakrátko sa prekonávanie nepohodlia stane samozrejmosťou. A potom vás možno zaskočí, že viac nebude problémom ani v iných oblastiach života.

– Max

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *