Kategórie
Prevencia Zdravá strava

10 zdravotných výhod zázvoru

Zázvor sa k nám dostal z Ázie, kde bol využívaný hlavne na liečebné účely.

Jeho história je bohatá a pomáha s mnohými problémami, ako napr.: nevoľnosť, strata chuti do jedla, bolesť svalov, menštruačné problémy a i.

Mnoho štúdií preukázalo, že pravidlná konzumáciu zázvoru znižuje riziko obezity, cukrovky a srdcovo-cievnych chorôb.

Lieči zažívacie problémy

Fenolové zlúčeniny obsiahnuté v zázvore pomáhajú zmierniť podráždenie tráviaceho traktu a zároveň podporujú tvorbu slín a žlče. Takisto prispieva k upokojeniu tráviaceho traktu, keďže zmierňuje pohyb čriev.

Odstraňuje nevoľnosť

Zázvor sa bežne konzumuje v surovom stave alebo vo forme čaju. Oba spôsoby konzumácie výrazne pomáhajú pri liečbe rakoviny.

Čaj zo zázvoru pomáha zmierniť nevoľnosť a takisto zvyšuje telesnú teplotu.

Je vhodný aj pre tehotné ženy, ktoré zažívajú ranné nevoľnosti. Pokojne môžu zázvor užívať v akejkoľvek forme. Zvracanie a nevoľnosť sa razom vytratia.

Pitie zázvorového čaju je výborný spôsob, ako udržať svoje telo v teple. Je vynikajúci pomocník hlavne v chladnom počasí. Tak isto podporuje potenie, teda pomáha ohrievať telo zvnútra.

Výroba domáceho zázvorového čajú je jednoduchá. Vezmite si 20 – 40 g čerstvého zázvoru, vložte ho do šálky a následne zalejte horúcou vodou.

Pridanie plátku citróna alebo kvapky medu dodá zázvorovému čaju nezameniteľnú chuť. Ale POZOR, citrón pridajte do čaju ať v momente, keď je vlažný. Inak by ste tento cenný vitamín C znehodnotili.

Okorení váš milostný život

Už od stredoveku je zázvor považovaný za afrodiziakum a je preukázné, že pôsobí ako afrodiziakum. Je vynikajúci na spríjemnenie a obohatenie vášho milostného života. Vhodný je pre obe pohlavia. Tak smelo do toho.

Tlmí bolesť

V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 74 dobrovoľníkov sa zistilo, že denná konzumácia zázvoru znižuje bolesť a namáhanie svalov až o 25 %. Tento výskum prebehol na Univerzite v Georgii.

Zázvor tiež zmierňuje bolesť v priebehu menštruačného cyklu. Určite to poznáte, milé dámy, keď máte počas menštruácie bolesti v oblasti brucha. Práve s týmito bolesťami vám zázvor hravo pomôže.

V zahraničnej štúdii až 83 % žien potvrdilo výrazné zmiernenie bolestí, čo je skvelý výsledok.

Zlepšuje cirkuláciu krvi

Uvoľnuje cievy a prehreje aj odľahlé miesta ľudského tela: ruky i nohy. Aktívne znižuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Má podobné účinky ako alkohol, keďže rozširuje cievy a tak isto riedi krv, čím podporuje jej cirkuláciu v celom tele. Ak sa vám tvoria krvné zrazeniny vo zvýšenej miere, zázvor je určený práve pre vás

Pomôže vám zhodiť zopár kíl

Vďaka očisťujúcim účinkom zázvoru budete schopný zhodiť nechcené kilogramy. Nečakajte zázraky, ak neupravíte aj svoju stravu.

Účinný pri liečbe rakoviny

Zázvo je schopný bojovať proti tvorbe rakovinových buniek. A tak isto spomaľuje ich rast. Je dosť podstatné, v akom štádiu je táto choroba. Okrem iného je dôležité aj to, ako sa dokáže telo jedinca vysporiadať s touto zákernou chorobou.

Dostane hlieny z tela von

Poznáte to, keď máte chrípku a vychádzajú z vás nechutné zelené veci. Vtedy pomôže zázvor, pretože podporuje vykašliavanie.

Detoxikuje

Zázvor zapne pečen na plné obrátky, čo spôsobí expresné prečistenie tela. Ak sa v tele objaví nejaká cudzorodá látka, zázvor s ňou bude aktívne bojovať až kým nezvíťazí. Poradí si s akýmkoľvek cudzopasníkom.

Chráni vaše telo

Všetky účinné látky obsiahnuté v ňom prispievajú k správnemu chodu imunitného systému a aktívne sa podieľajú na jeho zlepšení. Zázvor slúži ako štít proti ochoreniam.

 

Podeľte sa s nami v komentároch o vaše skúsenosti so zázvorom. Privítame tiež recepty na čaje a aj na iné dobroty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *