Kategórie
Zdravie všeobecne

Ako posilniť imunitu bez liekov?

Počasie pod psa, nádcha, škriabanie v krku, bolesť hlavy – toto sú azda prvé príznaky chrípky – choroby, ktorá každoročne položí na kolená niekoľko tisíc ľudí a odstaví ich od práce a iných bežných činností. Každý jeden z nás by chcel byť počas celého roka zdravý. Bohužiaľ imunitný systém neposilňujeme tak, aby odolal chrípke a iným typom ochorení. Ako teda potom posilniť imunitu, aby ste prechodné obdobie zvládli bez najmenších problémov a zároveň sa nenapchávali tuctom liekov alebo dokonca antibiotikami?

 

Chodievajte na čerstvý vzduch

Tým, že sa budeme neustále zdržiavať vo vnútri a nebudeme chodievať na čerstvý vzduch, nezabránime vírusom, aby neoslabili náš imunitný systém. Veľa odborníkov tvrdí, že čerstvý vzduch je najlepší liek na chrípku a prechladnutie. Ak chcete teda svoj imunitný systém podporiť, nevynechávajte prechádzky v prírode. Aj krátke prechádzky dokážu naštartovať imunitný systém a zabrániť tak chorobe, aby vás skolila. Dávajte pozor ale aj na to, čo si do prírody oblečiete. Nepodceňte vrtochy počasia – oblečte si radšej viac vrstiev, ktoré môžete pri výraznom oteplení dať dole. Ale pozor. Ak sa spotíte a bude vám teplo, pritom vonku je zima, nevyzliekajte sa. Mohli by ste tak skôr prechladnúť. Vtedy by vám pravdepodobne ani horúci čaj po príchode domov nepomohol.

 

Doprajte si vitamín C, zlepšite stravovacie návyky

Výhodou zimy je to, že v obchodoch ľahšie nájdete citrusové plody, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Ak zvýšite príjem takéhoto ovocia, výrazne ovplyvníte stav svojho imunitného systému. Doprajte si radšej viac vitamínov v ovocí. V porovnaní s liekmi sú podstatne účinnejšie. Okrem toho nezaškodí, keď budete užívať výživové doplnky – napríklad Chlorelu, zinok, vitamín A alebo antioxidant pestrec mariánsky. Pestrec mariánsky je známy tým, že regeneruje pečeňové bunky a pomerne často sa používa pri chemoterapii.

 

Okrem príjmu vitamínov si upravte aj svoj jedálniček. Vyhoďte z neho ťažké jedlá, ktoré zaťažujú tráviaci trakt a nahraďte ich väčším množstvo chudého mäsa, zeleniny a ovocia. Jedzte pravidelnejšie, menšie porcie a hlavne – zdravo. Vďaka správne nastavenému jedálničku si nielenže ustrážite váhu, dopomôžete tak svojmu imunitnému systému zvládnuť ťažké obdobie.

 

Vynikajúcou podporou imunitného systému je aj cesnak. Spravte si z neho fantastickú tinktúru, ktorú môžete bežne nájsť aj na internete. Dávajte si však pozor – cesnak znižuje krvný tlak. Ak ho máte pomerne nízky, nekonzumujte ho vo veľkom množstve. Cesnak a cibuľu vie nahradiť, poprípade doplniť čierny kmín (známy aj pod názvom černucha alebo zlato faraónov).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *