Kategórie
Cviky a šport

Ako sa za 5 minút denne zbaviť nadváhy a zlepšiť držanie tela

Dr. Fukutsudzi z Japonska prišiel s návrhom, ako sa  5 minútami denne šikovne zbaviť problémov nárastu hmotnosti v páse a zároveň celkovo zlepšiť držanie tela neuveriteľným spôsobom – ležiac na tvrdom povrchu s valčekom pod bedrovou oblasťou. Nerobte unáhlené závery, pretože jeho kniha sa predáva v krajine po šesť miliónov výtlačkov, a to je fakt!

Podstata metódy sa obsahom vysvetľuje a rozmiestňuje na pol strany textu, ako správne vykonať túto pozíciu. K dispozícii je aj ukážka na videu v japonskom jazyku.

Je z neho jasné, že u dievčat, pri pravidelnom 5 minútovom „ležaní“ sa ich pás zúžil o 4 cm a ich výška narástla o 1 cm. Ako je to možné – pýtajú sa viacerí ľudia?  Hoci vysvetlenie v tomto okamihu nepokračuje a preklad knihy, bohužiaľ, tiež neexistuje, chcem však trochu prispieť a prediskutovať túto metódu s prídavkom niektorých účinných cvikov, čo Vám nezaberie tak veľa času, ale o to viac zlepší výsledky.

Hlavným problémom priberania na váhe, je podľa lekára  odchylnosť panvových kostí a kostí pod rebrami, v dôsledku čoho sa držanie tela značne líši a zdravie trpí. Vysvetlenie – akonáhle nevenujeme pozornosť svojmu telu, práve kvôli  jeho nesprávnemu držaniu začne hrudník klesať, či ovísať, plecia nám padajú dopredu, spodná časť rebier sa rozchádza do strán, tak aj pás sa opticky rozširuje. Súčasne popri tom, kvôli nesprávnej polohe krížov sa počas chôdze rozširujú bedrové kosti, čo znamená, že sa rebra „usadzujú“ na pás, chrbtica sa zmenšuje a tvorí sa prietrž. Ďalej to už poznáte – lekári zasielajú na pretiahnutie chrbtice (a vidíte, znova to naťahovanie!), a akonáhle tento proces absolvujete, pociťujete okamžitú úľavu, hoci pôvodný zdroj problému nemizne.

Tu však nie je ani zďaleka koniec zoznamu problémov.. Okrem straty pásu vás neobíde prepadnutý  hrudník, následne nastáva povrchové dýchanie, pretože pľúca nie sú plne ventilované, čo vedie k častým prechladnutiam, kožným vyrážkam a krv nesprávne odvádza živiny do orgánov. Celková imunita klesá a srdce, samozrejme, trpí tiež.

Po emocionálnej stránke vidíme už len smutný obraz – sklony k depresii v sprievode so životnou nespokojnosťou… Opúšťame sa, rovnako ako aj zažívací trakt prestáva správne fungovať, čo vedie k častým zápcham alebo naopak… Problémy v oblasti krížov zasa pokračujú k ochoreniam panvových orgánov.

Zaujímavosťou je to, že chudí ľudia venujú omnoho menej pozornosti svojmu zdraviu, až  kým „nejde do tuhého“ (pretože vizuálne sú vo forme, takže je to v poriadku.. ) Na príklade japonského videa je vidieť, že aj štíhle dievča už trpí problémami s plecami a držaním tela. Obzvlášť vidno, keď dvíha ruky, spájajúc malíčky, ako jej lakte silno stúpajú dohora. To naznačuje, že má problémy s ramenami a hrudnou chrbticou.

Je úplne jasné, že ak vaša strava nebude vyvážená, žiadne cviky nepomôžu zhodiť kilá navyše, aj keby ste akokoľvek usilovne posilňovali brušné svalstvo a popritom si pochutnávať na buchtách, tuk aj tak ostane na povrchu svalstva.

Doktor Fukutsudzi ponúka vyriešiť problém obnovou prirodzenej polohy chrbtice podložením pod kríže neveľký valček z uteráku, následne vytvárajúc prirodzenú kyfózu a lordózu. Pri tom je potrebné spojiť palce na nohách a päty rozložiť od seba do strán. Bedrové kĺby sa k sebe približujú a kríže sa zľahka uvoľňujú na valčeku. Ak nemáte žiadne zdravotné problémy s krížovou oblasťou, tak pohyb by v takejto pozícii nemal vyvolávať žiadnu bolesť, alebo opačne, keď sa kríže viac pritlačia ku podlahe a kostrč sa mierne nadvihne.

Podotýkam, že v joge sa snažíme o to, aby sme spodný chrbát držali rovno, bez ohýbania, aby nedošlo k vytvoreniu zbytočného napätia. V tomto prevedení pohybu sa teda snažíme pritláčať dolnou časťou chrbta valček, takže by nemal byť veľký. Ale aj keď je priehyb chrbta veľký, valček by sa mal stále krížov dotýkať. Väčší valček je lepšie podložiť pod hrudník, aby sa zabránilo zovretiu v tejto oblasti.

Teraz prenesieme ruky za hlavu,  jemne ich v kĺboch pretočíme tak, aby sa malíčky spojili, a veľké palce smerovali do strán, dlane maximálne pritláčajúc do zeme. Na masážnom stole sa to vykonáva omnoho pohodlnejšie, nakoľko sa dlaňami dá zachytiť o okraje stolu. Ak používate podlahu ako oporu, posnažte sa vytvoriť si umelú oporu pre ruky (napr. gauč, sedačka) alebo poproste blízkych, aby vám pritlačili dlane ku podlahe. Takto si môžete viac oddýchnuť a natiahnuť ruky po celej dĺžke. Dôležité – lakte treba stále tlačiť k sebe navzájom , nevytáčať ich do strán, aby sa zachovalo správne držanie tela, lopatky a plecia sa pritlačia k zemi, hrudník sa otvorí, dolný okraj rebier sa skráti. Pás sa zmenšuje, chrbtica sa naťahuje, vytvorí sa prirodzená krivka v chrbte, bedrové kosti budú mať správnu polohu a brušná stena sa stiahne.

Je veľmi dôležité sústrediť sa na naťahovanie a uvoľňovanie, nie sa napínať a pozerať sa na hodiny. Napätím sa nič nedosiahne. Odporúčam využívať hlboké dýchanie súčasne popri naťahovaní. Pozornosť je zameraná na zónu nepohodlia, snažiac sa ju čo najviac uvoľniť. Hlboký nádych ide smerom do brucha, potom rebier, kľúčnej kosti a výdych smeruje opačne, kedy zaťahujeme bruško ako aj panvové dno, po výdychu vytvárame 1-2 sekundy pauzu.

Vo videu ukazujem, ako cvičenie vykonať, využívajúc plné jógové dýchanie a takisto aj smer pozornosti. Pľúca sa úplne napĺňajú vzduchom a to najmä bočné plochy sú dobre vetrané. Zároveň sa upokojíte, uvoľníte. V žiadnom prípade sa nenapínajte, nachádzajte relax vo svojom vnútre.

Využite valček pod hrudníkom, pomáha mu lepšie sa rozpínať – toto je druhá pozícia tela, hrudník sa zdvihne vyššie, lopatky sa znížia, plecia sa takisto otvoria a dýchanie bude hlbšie. Myslím si, že pekne zdvihnúť hruď bude veľmi užitočné rovnako ako pre ženy, aj pre mužov..  Vydržte v každom variante cvičenia min. 10 plných dychov, aby si ich telo zafixovalo. Neskôr zvýšte dobu zotrvania v polohách aj do 5 minút. Šľachy na rukách sa dostatočne intenzívne naťahujú tiež, preto im dajte oddych ľubovoľne dlho. V rámci kompenzácie po ohýbaní a vykonaní cvičenia, zatlačte kríže do zeme, kolená si pritiahnite k trupu a kostrč jemne nadvihnúť dohora.

Teraz, je potrebné rozcvičiť chrbticu po dlhodobej fixácii v jednej polohe, ja navrhujem pózu „Mačky“, s vlnitým pohybom tela pri každom nádychu a výdychu. A nakoniec k tomu, japonská póza „Strieška“ zvýši efekt všetkého predchádzajúceho.

Prečo? Pomôže to totiž ešte  viac rozvinúť a roztvoriť hrudný kôš a plecia, zlepší krvný obeh, “nasýti“ kyslíkom celý organizmus, mozog, odstráni zbytočnú únavu, pomôže lepšie natiahnuť chrbticu z panvy, rovnako tiež výborne natiahne zadnú stranu nôh, čo prispeje k pružnosti chrbtice. Dokonca podtiahne bruško, premasíruje vnútorné orgány, ODSTRÁNI BOLESŤ CELÉHO CHRBTA, posilní ruky.

Ako na pozíciu: Váhu tela presúvame k nohám, panva smeruje dohora a chrbát sa naťahuje. Dýchame tým istým spôsobom, krk je uvoľnený, päty sa zatláčajú do podlahy, brucho sťahujeme smerom k bokom, nezaokrúhľujte kríže – radšej stojte na špičkách, udržujúc prehyb v krížoch, nekrčte plecia (Upozornenie! Hranice tejto ásany sú obmedzené, nie je vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Vo videu ukazujem, čo musíme urobiť.).

Spustite sa na kolená a mäkko vstaňte. Venujte pozornosť svojim pocitom v tele, cítite sa komfortne, či sú ramená, hrudník otvorené, pás sa podtiahol? Telo sa uvoľnilo, stalo sa viac fluidným, je to pocit relaxu, oslobodenie, stiahnutie blokád, napätia.

Verte mi, zakaždým sa vám tieto cvičenia budú vykonávať omnoho ľahšie a jednoduchšie. Tento komplex rozhodne nie je všeliek na všetko a posilnenie svalov nie je trvalou zárukou. Ale to je skvelý základ pre krásne, zdravé držanie tela, pevné brucho, zdvihnutý hrudník, život bez bolesti a nádherného uvoľnenia a natiahnutia. Je veľmi dôležité, aby bolesti sa predišlo bolestiam počas cvičenia, v opačnom prípade namiesto uvoľnenia a relaxu vzniknú len problémy.

Valček na začiatok voľte s minimálnou hrúbkou. Dýchajte pomaly a pokojne, bez napätia, začínajúc od brucha a nie zhora od pľúc, týka sa to predovšetkým ľudí so zvýšeným krvným tlakom. Správne vykonané cvičenie – BEZ BOLESTI. Taká je moja rada vám a rada autora metódy, o ktorej rozprávame, nášho japonského doktora.

Zakaždým, čo dokončíte svoju relaxáciu, prejdite ku stene a oprite sa o ňu telom zozadu a skontrolujte svoje postoj. No nemáte pocit, že ste o kúsok vyrástli a ste o niečo tenší, pružnejší a ľahší?

O toto tu presne ide, je to preukázané!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *