Kategórie
Zdravá strava

Ananás – priaznivé účinky na kĺby, kosti a svaly

Ananás (Ananas comosus) je lahodné tropické ovocie, ktoré podporuje celkovo dobrý zdravotný stav. Ananás by sa mal konzumovať hlavne v surovom stave. Konzervovaný alebo použitý ako koncentrát v džúsoch z obchodu, stráca viac ako polovicu prospešných živín.

Z vitamínov má najväčšie zastúpenie vitamín C a za ním vitamín A. Ďalej je zdrojom minerálnych látok ako sú vápnik, fosfor, horčík, draslík a železo. Môžme o ňom povedať že je to multivitamín stopových prvkov.Je bohatým zdrojom vlákniny, odburáva cholesterol a má nízky obsah tuku a sodíka. Jeho pozitívne účinky si však ceníme hlavne kvôli obsahu enzýmov ako sú bromelín a glutation.
Vzhľadom k tomu, že sa konzumuje obielený, do tela sa nedostávajú škodlivé látky, ako sú pesticídy, herbicídy a hnojivá, používané pri pestovaní na veľkých farmách.

Ananás - priaznivé účinky na kĺby, kosti a svaly, pomáha pri artritíde, reume, zápaloch

 

Pozitívne účinky na kosti

Ananás je prospešný pri udržiavaní dobrého stavu kostí, pretože obsahuje stopový prvok – mangán, ktorý je nevyhnutný pri budovaní kostí a spojovacieho tkaniva.

 

Pozitívne účinky na kĺby

protizápalové vlastnosti a môže výrazne zmierniť bolesť artritídy. (V niektorých prípadoch sa aplikuje aj lokálne.) Niektoré štúdie dokázali, že bromelín pomôže znížiť bolesť pre reumatickej artríde a osteoartróze kolenného kĺbu. Jedna štúdia ukázala, že kombinácia bromelínu a ostatných enzýmov účinkovala podobne ako niektoré lieky proti zápalu,bolesti a opuchu.

 

Pozitívne účinky na svaly

Konzumácia ananásu pomáha pri budovaní svalovej hmoty, je výbornou prevenciou proti svalovej ochabnutosti. Draslík v ananásovej šťave udržiava správnu rovnováhu elektrolytov a tým zabraňuje svalovým kŕčom a bolestiam.

 

Ostatné priaznivé účinky

Bromelín, nachádzajúci sa v ananáse, má aj širšie využitie. Dokázalo sa, že pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny, a preto ho možno využiť pri liečení srdcovocievnych ochorení. Existujú dôkazy aj o tom, že môže pozitívne ovplyvniť liečbu trombózy a infekcií močových ciest.

Draslík podporuje správnu funkciu obličiek a napomáha k správnemu tráveniu.

Ananás je zdrojom prírodných fytoestrogénov, preto je vhodný ako doplnok zdravej stravy pre ženy v období menopauzy.

Ananásová šťava podporuje imunitný systém organizmu vďaka obsahu vitamínu B6, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi.

 

[box style=”2″ close_btn=”true”]

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi známymi na sociálnych sieťach, ďakujeme za podporu.

[/box]

Jedna odpoveď na “Ananás – priaznivé účinky na kĺby, kosti a svaly”

Ananás patrí medzi najzdravšie ovocie, inak super sránka celkovo, nie iba tento článok. Pozdravuje pavel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *