Kategórie
Zdravie všeobecne

Kedy ste naposledy absolvovali očné vyšetrenie?

Oči patria k často podceňovaným orgánom ľudského tela najmä kvôli tomu, že preventívne očné vyšetrenie nepatrí k úkonom hradeným zdravotnou poisťovňou. Stále však platí, že pri akomkoľvek probléme s očami ho máte zadarmo.

priebeh-ocneho-vysetrenia

Nevýhodou očných ochorení je, že väčšinou nebolia a prichádzajú nenápadne. Ľahko sa potom môže stať, že prehliadnete počiatočné štádiá vážnych zdravotných problémov, ich liečba bude náročnejšia a koniec koncov ani nemusí byť úspešná.

Skúste sa preto občas sústrediť na svoje oči a kvalitu zraku. Vidíte ostro alebo sa jasnosť obrazu jemne zhoršila? Netrápi vás zvýšená suchosť, podráždenie alebo obmedzené periférne videnie? Môže ísť o príznak očného alebo aj iného ochorenia. Nič nezvyčajné nepodceňujte.

 

Priebeh očného vyšetrenia

Očné vyšetrenie patrí k tomu najpríjemnejšiemu, čo v ordinácii u lekára môžete zažiť. Nečakajú vás tu žiadne ihly, rezanie alebo vŕtanie. Na začiatku vyšetrenia vás čaká konzultácia vášho zdravotného stavu a popísanie prípadných ťažkostí.

Základom kontroly zraku je zisťovanie zrakovej ostrosti, ktoré sa robí pomocou optotypov. Tie sú od pacienta vzdialené približne 5 metrov a určuje sa nimi ostrosť videnia do diaľky. Písmená alebo čísla sú radené od najväčších až po najmenšie. Pokiaľ bez problémov prečítate aj najmenšie znaky, váš zrak je podľa všetkého v poriadku. Ak sú však pre vás rozmazané, znamená to, že vás pravdepodobne trápi krátkozrakosť. Videnie na blízke predmety sa zisťuje optotypom vo vzdialenosti 40 centimetrov.

Zmeranie očného tlaku je dôležité kvôli zisťovaniu prítomnosti zeleného zákalu. Používa sa naň bezkontaktný očný tonometer. Očný lekár vás požiada, aby ste sa pozreli do prístroja, ktorý vám akoby fúkne do oka. Toto vyšetrenie nie je nepríjemné, ale pripravte sa na to, že vás môže pri fúkaní mykať. Ide však len o prirodzený reflex.

Lekár vám počas očného vyšetrenia zmeria aj predný a zadný segment oka. Slúži na to oftalmoskop (mikroskop), ktorý zobrazovacou metódou odmeria hrúbku rohovky, jej zakrivenie a tvar. Tiež sa skontroluje očný nerv a žltá škvrna.

Súčasťou vyšetrení býva tiež kontrola slzného filmu, najmä jeho zloženie a tiež množstvo. Očný lekár vám k vnútornej strane priloží savý papierik a chvíľku počká, kým sa doňho slzy vpijú. Pokiaľ sa u vás prejaví nedostatočná tvorba slzného filmu alebo niektorej jeho zložky, môže ísť o príznak syndrómu suchého oka.

Oči nie sú len zrkadlom do duše, ale môžu tiež odhaliť zdravotné problémy, ktoré primárne nesúvisia so zrakom. Medzi ne patrí napríklad očný nádor, skleróza multiplex, cukrovka, porucha činnosti pečene či dokonca rakovina prsníka a pľúc.

V rámci prevencie sa snažte v potrave prijímať dostatočné množstvo výživných látok pre oči. Patria k nim vitamíny A, C, D a E, karotenoidy (najmä luteín a zaexantín) a tiež omega-3 mastné kyseliny. Do vášho jedálnička by mali patriť vajíčka, čerstvá zelenia a ovocie, zelené listové šaláty (čím tmavšie, tám lepšie), morské ryby a slnečnicové semienka.

 

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *