Kategórie
Zdravá strava

Na chudnutie vyskúšajte Pu erh čaj: Nápoj cisárov však pomôže aj inak

Pu erh čaj sa stál známym predovšetkým vďaka tomu, že odbúrava nadbytočný tuk, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a je ideálnym doplnkom redukčných diét. Číňania si však jeho účinky užívajú už dávno.

pu-erh-caj

Jeho typická zvláštna zemitá chuť nevyhovuje každému. Kedy by ste po ňom mali siahnuť a ako je to s jeho schopnosťami naozaj?

 

Pu erh čaj nie je čaj

V pravom zmysle slova pu erh vlastne ani nie je čaj. Jeho listy sa totiž nezískavajú z čajovníka, ale zo špeciálne pestovaných stromov, ktoré majú veľké listy. V podstate ide o fermentovaný čaj.

Pozbierané listy sa približne 40 dní za pomoci ušľachtilej plesne Aspergillus niger obracajú pri vysokej vlhkosti vzduchu. Potom sa sušia horúcim vzduchom, ktorý má približne 150°. Jeho rodiskom je mesto Pu erh, podľa ktorého je aj pomenovaný. Pestuje sa však v čínskej provincii Yunnan, v iných oblastiach sa mu nedarí. Pôvodne bol považovaný za liek určený výlučne pre cisársku rodinu, našťastie sa neskôr rozšíril aj do Európy.

 

Pu erh čaj nie je len spaľovač tukov

Áno, pu erh čaj skutočne patrí medzi spaľovače tukov. Niektoré štúdie dokonca potvrdzujú, že ak ho konzumuje osoba so strednou nadváhou, môže schudnúť približne 6 kg za mesiac. Na dosiahnutie žiadaných účinkov by mali stačiť tri šálky denne. Tiež sa odporúča piť ho pred každým tučným jedlom.

Pu erh čaj však nemá význam len pri chudnutí. Pomáha tiež čistiť črevá, detoxikuje organizmus, znižuje hladinu cholesterolu, zahrieva telo a výborne upokojuje psychiku. Naozaj účinne prečisťuje krv aj pečeň, podporuje činnosť žalúdka. Pôsobí aj proti kôrnateniu tepien, znižuje krvný tlak a rozširuje cievy. Môžete ho tiež použiť ako záchranu na zníženie príznakov „opice“, pretože až dvojnásobne urýchľuje odbúravanie alkoholu z krvi. Dokonca obklady z Pu erh čaju pôsobia omladzujúco.

 

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *