Kategórie
Zdravá strava

Spirulina a zelený jačmeň – aké sú účinky superpotravín?

Nárast ľudskej populácie a úbytok rozlohy ornej pôdy môže mať už v blízkej budúcnosti závažné následky. Jednoducho povedané – Zem nebude toľko hladných krkov zvládať živiť. Aj preto sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, volajúce po alternatívnych zdrojoch potravy. Hovorí sa najmä o hmyze či superpotravinách.

Čo sú superpotraviny

Presnú definíciu pojmu superpotraviny sa ešte nepodarilo určiť, no v zásade ide o potraviny mimoriadne bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu, rôzne enzýmy či stopové prvky. Prosto veľa muziky na malom priestore. Silná koncentrácia prospešných látok vyplýva aj z toho, že mnoho zo superpotravín rastie v nehostinných podmienkach. Práve vďaka tomu si tieto rastliny vypestovali schopnosť zadržiavať v sebe živiny. Toto sú niektoré z nich.

Spirulina – z morí do kozmu

O moriach a oceánoch sa tvrdí, že sú to najmenej prebádané miesta na našej Zemi. Nie len morské riasy sú však dôkazom toho, že sa na týchto miestach bádať oplatí. Riasu s názvom Spirulina konzumovali už Aztékovia, no je staršia ako hociktorá civilizácia – na Zemi žije viac ako 500 miliónov rokov.

Kvôli jej obrovskej nutričnej hodnote je v súčasnosti zložkou potravy pre kozmonautov. Už 5gramov spiruliny v sebe nesie rovnaké výživové hodnoty ako 5kg zeleniny. Obsahuje až 2000 enzýmov, má vysoký obsah bielkovín a minerálnych látok.

Spirulina posilňuje metabolizmus, imunitu, pôsobí proti vzniku nádorov, alergií, osteoporózy a má dokázateľné detoxikačné účinky. Dostať ju vo forme tabliet alebo ako súčasť výživových doplnkov Creation a Recreation z radu REG PROGRAM.

Zelený jačmeň by mal jesť aj Pepek námorník

Jačmeň patrí medzi najstaršie kultúrne pestované plodiny na svete a pozná ho každý. Vedeli ste však o existencii zeleného jačmeňa? Zelený jačmeň je vylisovaná a usušená šťava zo zelených listov jačmeňa.

Takto spracovaná šťava je bohatým zdrojom chlorofylu a vitamínov A,B a E. Na C vitamín je zelený jačmeň dokonca bohatší ako pomaranč, podobne ako na železo v prípade špenátu. Má protizápalové, dezinfekčné a probiotické účinky, môžete ho použiť aj ako dezodorant alebo kloktadlo. Pokiaľ sa ale zelený jačmeň chystáte jesť, odporúčame 2-3 lyžice denne.

Ďalšie zdravé potraviny nájdete na najtelo.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *