Kategórie
Choroby Prevencia

Tenisový lakeť – stručný prehľad prevencie a možnosti liečby

K tomu, aby sme dokázali vzniku tenisového lakťa predchádzať, je potrebné si uvedomiť, že k jeho vzniku vedie neustále opakovanie nejakého pohybu, preto je potrebné tento pohyb obmedziť alebo zmeniť. Zmena pohybu počas pracovných návykov často prináša pozitívne výsledky. Pri činnostiach, u ktorých je to aspoň trochu možné, by sme mali ruky pri výkone činnosti striedať, čím sa logicky zníži zaťaženie. Mali by sme si dopriať strečing a relaxačné cvičenia na uvoľnenie napätia v svaloch.

Športovci často ako prevenciu tenisového lakťa používajú epikondylárne alebo kineziologické pásky, ktoré rovnomerne rozšíria zaťaženie, čím znižujú tlak v miestach najčastejšie výskytu tohto zranenia.

Ak už sa teda stane, že sa tento problém dostavil, existuje niekoľko spôsobov ako si s ním poradiť. Základom pre úspech každej terapie však je odpočinkový režim a postihnutú končatinu nepreťažovať. Na zmiernenie bolestí pomáhajú ľadové obklady, ortézy alebo práve používanie už spomenutých kineziologických pások. Tie síce samy o sebe tenisový lakeť neliečia, ale sú veľmi účinnou súčasťou každej terapie, pretože poskytujú pocit uvoľnenia, odvádzajú zaťaženie z postihnutých miest a dávajú tak priestor samotnej liečbe, aby nástup jej účinkov bol rýchlejší a účinnejší.

Dôležitú úlohu pri liečbe zohráva fyzioterapia, ktorá napomáha regenerácii svalu. Fyzioterapeuti učia pacientov ako pracovať s poraneným svalom tak, aby jeho zaťaženie bolo minimálne a aby dochádzalo k jeho regenerácii. Okrem fyzického cvičenia sa pri liečbe často používa ultrazvuk, elektroterapia, magnetoterapia, laser, kortikoidové obstreky a mnoho ďalších. Ak ani jedna z týchto metód nie je účinná, často sa medicína uchyľuje k tomu, že problémy s tenisovým lakťom sú odstránené až operáciou.

Pri pátraní po problémoch s tenisovým lakťom je možné naraziť aj na rôzne alternatívne metódy liečby, ako sú napríklad liečba bodnutím včelím žihadlom do lakťového nervu, užívanie kurkumy, ktorá je všeobecne známa pre svoje protizápalové účinky. Za veľmi účinnú je považovaná aj relatívne nová metóda zvaná hilterapia a niektorí ľudia si zas pochvaľujú liečbu rázovou vlnou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *