Kategórie
Chrbtica Vitamíny v potravinách

Vitamín D v boji proti bolestiam chrbtice

Za vitamín sa považuje látka, ktorú príjme organizmus vo veľmi malých množstvách. Je to ale nevyhnutná súčasť, ktorú potrebujeme pre svoju existenciu. Naše telo si ich vo väčšine prípadov samo nedokáže vyprodukovať. Jediným spôsobom ako ich do tela dostať je potrava, alebo iné podporné prostriedky na syntetickej báze. V našom tele majú funkciu akýchsi katalyzátorov viacerých biochemických reakcií a v konečnom dôsledku podporujú našu imunitu a celý systém.

Ak si chcete dopriať dlhodobo priaznivý zdravotný stav a vyhnúť sa bolestiam chrbtice, mali by ste sa oboznámiť so základnými účinkami tohto vitamínu na naše telo. Veľmi dôležitú úlohu zohráva pri dobrej stavbe kostí. Na ich pevnosť je potrebný vápnik, ktorý sa vďaka  vitamínu D v tele ľahko vstrebáva.

Samozrejme, že aj zdravý pohyb sa považuje za dobrú prevenciu proti vzniku takýchto stavov. Vyskúšajte cviky na chrbát a pravidelne ich aplikujte do svojho denného rituálu. Môžete sa vybrať do prírody a na nerušenom mieste si zacvičiť celú zostavu.

Z lekárskeho hľadiska pomáha liečiť aj iné veci. Nízku hladinu vápnika sme už spomínali, ale dokáže sa postarať aj o hladinu fosfátov (fosforu), chybný vývoj kostí, niektoré druhy abnormálnej svalovej kontrakcie, osteopénie a osteoporózy, alebo môže zabraňovať bolestiam v krížoch.

Prirodzený zdroj

V niektorých prípadoch musíme siahnuť po syntetických prípravkoch, ale vitamín D nájdeme aj inde. Dospelí ľudia ho môžu získať počas opaľovania, po dobu 10 až 15 minút, 2 x týždenne by vám slnečné žiarenie mohlo naozaj prospieť. S pribúdajúcim vekom však naša pokožka prirodzene starne a stráca svoje bežné funkcie. Vo veku nad 50 rokov to už môže byť s touto formou ťažšie. Pokožka nedokáže už tak dobre tento vitamín syntetizovať. Tmavšie farby pleti majú pri získavaní vitamínu D cez pokožku tiež väčší problém. V strave je ho ale dostatok. Môžete ho nájsť v rybách, pečeni, mlieku, slnečnicových semienkach a inde. Jeho nedostatkom môže dochádzať k abnormálnemu vývoju kostrového systému, takže význam naozaj nepodceňujte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *