Kategórie
Prevencia Rady a typy Zdravie všeobecne

Zaočkovať sa proti koronavírusu? Neváhajte!

Ak máte možnosť zaočkovať sa proti koronavírusu a zároveň patríte do skupiny ľudí, ktorá ma na to nárok, určite neváhajte a zaočkujte sa jednou s doleuvedených vakcín.

Prinášame prehľad u nás schválených vakcín + vakcín, ktoré by mali byť v blízkej dobe schválené.

Pfizer (BioNTech/Pfizer)

Momentálne najlepšia vakcína na trhu s vysokou účinnosťou až 95% na klasický variant koronavírusu a takisto britský variant.
Predpokladá sa aspoň čiastočná účinnosť aj na africký variant, aj keď relevantné dáta zatiaľ nie sú publikované (k 7. marcu 2021).
Bohužiaľ k dnešnému dňu evidujeme na Slovensku už 5 potvrdených prípadov afrického variantu.

Moderna

Spolu s Pfizer/BioNTech sa radí k mRNA vakcínam, ktoré v tukovom obale nesú malú genetickú informáciu o koronavíruse. Túto informáciu si “prečíta” náš imunitný systém a “naučí” sa ako má s vírusom bojovať, keď sa skutočne dostane do nášho organizmu.
Účinnosť vakcíny je 94% – vrátane účinnosti na anglickú mutáciu vírusu.

AstraZeneca

Vakcína na inom princípe, avšak nič sa nemení na tom, že po zaočkovaní nám neškodí a má takisto preukázateľne dobré výsledky na klasický variant 60% a približne 10% na africký variant (z dostupných dát k dnešnému dňu). Po očkovaní sa môžu vyskytnú prirodzené reakcie organizmu ako je zvýšená teplota, zimnica alebo nevoľnosť.

Sputnik V

Zatiaľ neschválená vakcína na použitie v našej krajine funguje na rovnakom princípe ako AstraZeneca. Jej účinnosť je až 91%.
Zaujímavosťou je dlhá doba exspirácie, pri teplote -20°C až 2 roky.

zdroj : musclefitness.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *