Kategórie
Liečba poranení

Zbavte sa bolesti bez liekov!

Arzenál zbraní na boj s bolesťou je oveľa pestrejší ako prostá návšteva lekárne.

 

Bolesť nie je úplne zbytočná. Môže nás napríklad urgovať, aby sme sa stiahli zo situácie, keď dochádza k poškodzovaniu nášho tela (ruka ponorená do vriacej vody), alebo si chránili poškodenú časť tela, kým sa hojí. Napriek tomu je v mnohých situáciách neželaná a zbytočne nepríjemná.

Pravda, nie je bolesť ako bolesť. Fyzická bolesť môže mať pokojne aj psychologické príčiny. To znamená, že ju pociťujeme bez akékoľvek poškodenia tkaniva. Inokedy bolesť síce vyvolalo poškodenie tela, ale ona pretrváva aj neskôr, dlho potom, ako sa pôvodné zranenie zacelilo.

Našťastie, pri boji s bolesťou nie sme odkázaní iba na lieky. Jej vnímanie ovplyvňujú rôzne ďalšie látky. Niektoré vylučuje naše vlastné telo, napríklad pri placebo efekte, iné sú obsiahnuté v rôznych rastlinách.

 

Akupunktúra

Pre potreby tlmenia bolesti sa nemusíme zaoberať polemikou, či akupunktúra skutočne má vlastný liečebný účinok alebo nie. Dôležité je, že u niektorých ľudí prináša miestami výraznú úľavu od bolesti. U pacientov s osteoartrózou kolena sa v jednom výskume podarilo pozorovať zníženie vnímania bolesti až o 40%. K udržaniu tohto stavu postačili dva a neskôr jedno sedenie mesačne.

 

Hypnóza

Niektorí chirurgovia v 19. storočí vykonali operácie stoviek pacientov, u ktorých úspešne tíšili bolesť len technikami dnes označovanými termínom hypnóza. U ľudí, ktorých zo zdravotných príčin nebolo možné „uspať“ štandardnou anestéziou, sa hypnotické postupy používali na operačnej sále dokonca v nedávnej minulosti.

Hoci sa hypnóza teší magickej aure, ide o dôsledne preskúmaný jav, ktorého mechanizmy a taktiež účinky sú dobre známe. Z experimentov napríklad vyplýva, že asi 75% pacientov dosiahne vďaka hypnotickým technikám úľavu od bolesti, či ju spôsobujú popáleniny, pôrod alebo ide o chronickú bolesť.

Kvôli využitiu hypnotických techník nemusíte chodievať za psychológom či lekárom (čo by samozrejme bolo ideálne). Podobné výsledky dosiahnete aj pomocou sebahypnózy založenej na autosugesciách, napríklad v podobe tzv. autogénneho tréningu.

 

Meditovanie

Pokojne môžeme odstrániť nános mýtov a povier, ktoré meditáciu sprevádzajú. Aj dôsledné vedecké výskumy totiž ukazujú, že „stíšenie mysle“ všestranne zlepšuje psychický ako aj fyzický stav človeka. Pravidelné meditovanie odstraňuje stres, zaháňa depresiu a znižuje intenzitu chronickej bolesti.

 

Kapsaicín

Chemická látka obsiahnutá napríklad v čili papričkách podľa výskumov na 3 až 5 týždňov znižuje citlivosť niektorých nervových receptorov. Kapsaicín je súčasťou sprejov a mastí tlmiacich bolesť pri najrôznejších zdravotných problémoch, od bolestí hrdla po bolesti svalov či bolesti súvisiace s artritídou. V jednom výskume znížilo mesačné používanie špeciálneho krému s obsahom kapsaicínu u 40% pacientov trpiacich artritídou intenzitu vnímanej bolesti až o polovicu. Aplikovanie krému dovnútra nosovej dutiny pre zmenu výrazne znížilo intenzitu bolestí hlavy.

 

Kurkumín

Kurkuma je obľúbené ázijské korenie s povesťou všelieku. Obsahujúce chemickú látku kurkumín, ktorá je stredobodom záujmu výskumníkov, pretože v bunkových kultúrach a na zvieracích modeloch pôsobí protizápalovo a mierni symptómy reumatoidnej artritídy alebo psoriázy. A taktiež tlmí bolesť. Mesačné užívanie kurkumínu dokáže znížiť intenzitu bolesti pri artritíde zhruba o 20%.

 

Sadenosylmetionín (SAM)

Hoci mechanizmus účinku tohto proteínu zatiaľ nie je celkom jasný, ukazuje sa, že suplementy na ňom založené tlmia bolesť, redukujú zápalové procesy a zvyšujú hladinu „dobrých chemikálií“, serotonínu a dopamínu. Hoci môže trvať až dva mesiace, než sa prejaví účinok, ten môže napr. pri osteoartritíde predstavovať ať 50-percentné zredukovanie bolesti.

 

Rybí olej

Naše telo ho pri spracovaní mení na hormónom podobné chemikálie zvané prostaglandíny. Podľa výskumov každodenné užívanie rybieho oleja umožňuje znížiť dávky liekov proti bolesti u pacientov s reumatoidnou artritídou až o tretinu. V inom výskume pri bolestiach chrbtice bolo po 10 týždňoch možné lieky proti bolesti celkom vyradiť.

 

Metylsulfonyl-metán (MSM)

Organická zlúčenina obsahujúca síru, ktorá v bunkových kultúrach vykazuje protizápalové účinky, pričom pri výskumoch na zvieratách naznačuje potenciál mierniť symptómy spájané s osteoartritídou. Pravidelné užívanie dokáže podľa výskumov znížiť intenzitu bolesti až o 25%.

 

Glukosamín

Populárny suplement údajne pomáhajúci mierniť symptómy artritídy. Účinnosť glukosamínu skúmalo obrovské množstvo výskumov, ktoré priniesli nejednoznačné výsledky. Zdá sa, že prinajmenšom v podobe glukosamín sulfátu určite prináša úľavu od bolesti. Hoci sa často odporúča užívať spolu s chondroitínom, väčšina výskumov nezistila pri spoločnom užívaní žiadne zvýšenie účinnosti.

 

Kofeín

Predbežné výskumy naznačujú, že na vnímanie bolesti vplýva aj kofeín, a to už v pomerne malých dávkach. Nie je to prekvapujúce. Kofeín v nervovej sústave blokuje adenozánové receptory a zároveň na ich mieste zúži cievy, čím tlmí napríklad bolesti hlavy. Kofeín zároveň zvyšuje hladinu dopamínu, čo je chemická látka asociovaná s úľavou od bolesti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *